26 stycznia, 2025

Czy opłaca się kupować projekt domu z antresolą?

Jak powiększyć powierzchnię domu? Można po prostu dobudować drugie piętro, to jednak znacząco podnosi koszt inwestycji. Warto więc w takiej sytuacji rozważyć budowę antresoli, która wychodzi taniej i pozwala efektywnie zagospodarować dostępną przestrzeń.

Czy antresola jest tańsza od poddasza?

Antresola nie wymaga aż takich nakładów finansowych co budowa pełnego piętra. Nie trzeba nawet starać się o pozwolenie na budowę, jeśli antresolę tworzy się w już gotowym budynku, ale pod warunkiem, że jej wzniesienie nie wymaga przesunięcia ścian. Antresolą warto się zainteresować już na etapie projektowania domu, co ułatwi aranżację wnętrza i pozwoli uniknąć dodatkowych remontów. Domy z antresolą, dostępne m.in. na projektyzwizja.pl, mogą mieć dowolny metraż, ponieważ półpiętro świetnie się sprawdzi zarówno w małym budynku, jak i przestronnej, nowoczesnej stodole z otwartą przestrzenią.

Pod względem ceny, budowa domu z antresolą wyjdzie drożej w porównaniu do tradycyjnego, parterowego budynku o podobnym metrażu. Na antresolę wyda się jednak mniej niż na poddasze użytkowe, choć projekt musi uwzględniać dodatkowe półpiętro – przy standardowej wysokości pomieszczenia 2,5 m raczej nie da się stworzyć takiej konstrukcji. Antresolę można zbudować i pod skosami, i w pomieszczeniach z prostymi ścianami, pamiętając przy tym, że część powierzchni z dolnego poziomu musi zostać przeznaczona na schodki albo drabinę.

 

Co można urządzić na antresoli?

Minusem półpiętra jest to, że nie jest ono zupełnie odcięte od dolnego poziomu, zatem nie bardzo antresola się sprawdzi jako prywatny pokój czy łazienka – zamiast ścian najczęściej stawiane są ażurowe barierki lub szklane płyty. Będzie natomiast odpowiednia np. na bibliotekę, kącik telewizyjny, domowe biuro, przestrzeń do zabawy dla dzieci, a w niewielkich domkach, dla singli albo bezdzietnych par, na antresoli można zorganizować klimatyczną sypialnię.

Wybierając projekt domu z antresolą warto sprawdzić nie tylko rozwiązania konstrukcyjne, ale i sposób ogrzewania – ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry, dlatego na źle przygotowanej antresoli może być nieprzyjemnie duszno, podczas gdy na niższym poziomie temperatura będzie niższa od tej oczekiwanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.